UMJETNICI KOJI IZLAŽU RADOVE
Ana Ratković, Anđela Zanki, Andrej Tomić, Anja Leko, Borna Ban, Damir Sobota, Domagoj Rogina, Dominik Vuković, Dorian Trepić, Filip Miloloža, Grgur Akrap, Iris Poljan, Ivan Oštarčević, Ivana Bajcer, Ivana Koren Madžarac, Ivana Tkalčić, Jelena Bando, Jelena Sokić, John Miličić, Josipa Čamber, Lav Paripović, Lidija Ferenčak, Luka Hatvalić, Luka Kušević, Luka Petrak, Maja Bachler, Marija Koruga, Marija Lopac, Mario Romoda, Marko Merćep, Marta Tuta, Mateja Babić, Melinda Šefčić, Mia Maraković, Miriam Younis, Miro Župa, Monika Meglić, Paula Bučar, Petra Lidia Ševeljević, Radovan Kunić, Rinella Ivanković, Romana Nikolić, Sanja Jureško, Style B-Okvir, Tatjana Politeo, Tea Jurišić, Vendi Vernić, Vida Meić, Zorana Unković
MEET THE ARTIST
Kroz program se upoznajemo s mladim umjetnicima, njihovim radom i izazovima s kojima se susreću. Umjetnici koji će se predstaviti u programu:
Iris Poljan završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, smjer grafički dizajn te Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, nastavnički odsjek. Član je ULS-a (Udruge likovnih stvaralaca Zaprešića) i HDLU-a. Iza sebe ima brojne samostalne i grupne izložbe.
Ivan Oštarčević završio je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna te Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, nastavnički odsjek. Uz dva priznanja Akademije likovnih umjetnosti za uspješan rad tijekom akademske godine izlagao je na jedanaest samostalnih i više skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu.
Marko Merćep je student i demonstrator na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Za pojasom ima sudjelovanja na nekoliko samostalnih i grupnih izložbi, festivala i radionica u zemlji i inozemstvu. U svojem se radu primarno fokusira na grafiku i umjetnost slijeda.
GALLERY WALK AND TALK
Program u kojem s umjetnicima razgovaramo o galerijskoj sceni te drugim temama vezanim uz umjetnost:
Razgovor o 20 godina festivala Crtani romani show (17.12. / 19h) – govorit će direktor festivala Slaven Gorički uz tajne goste
Tema: Tržište umjetnina (20.12. / 18h) – govorit će Martina Miholić i Mia Orsag
VEČERI ILUSTRACIJE
Upoznajte se i družite s našim vrhunskim ilustratorima.
Dalibor Talajić (7.12. / 20h)
Journey man, u našem žargonu, je crtač koji nije vezan za jedan naslov, nego šeta sa projekta na projekt. Koje su to prednosti, a koje su mane ove zanimljive karijere otkrit će vam pravi journey man – Dalibor Talajić.
“Uvijek sam koketirao s idejom da bi bilo super crtati stripove, i to za Marvel, ali nisam imao podrške u roditeljskom domu.”
“Put do sna – težim putem” jedna je od tema u kojoj ćete saznati kako je strip crtač Dalibor Talajić ostvario svoj san da postane jedan je od nekolicine hrvatskih umjetnika koji rade za američki Marvel, tvrtku koja je ‘stvorila’ Spider-Mana, X-Men i Osvetnike.
„U strip morate investirati i znati da će biti gubitak, jer je on kultura, koliko god se osporava. Strip je likovna, narativna, spisateljska kultura i treba odgojiti crtače i scenariste“, kaže Dalibor.
Evo što će vam još Dalibor otkriti: storyboardi za marketinške agencije kao najbolja moguća škola za rad na stripu; ilustracija, plakat i strip kao sredstva pripovijedanja i njihove različitosti u tome; strip kao korporativna djelatnost: parametri, autorstvo i rokovi…
Dalibor Talajić rođen je u Sarajevu 1972. godine. Od 1975. živi u Zagrebu, gdje završava Jezičnu gimnaziju, a potom i Muzičku akademiju. U Glazbenoj školi Zlatko Baloković radi kao profesor klarineta do 2005. godine. Od tada radi kao crtač stripova i ilustrator.
Ivan Gregov – “Zašto ilustracija?” (21.12. / 19h)
Ilustrator Ivan Gregov predstavit će 20-ak godina svojeg ilustratorskog djelovanja. Kroz to vrijeme, ovaj autor realizirao je projekte služeći se s nekoliko “klasičnih” slikarskih tehnika. Pored njih, objasnit će kako i zašto njegove ilustracije nastaju.
U prvom dijelu, Gregov će pojasniti i osnove na kojima počiva medij ilustracije te pomalo zaboravljene i zapostavljene likovne discipline.
No, upravo ilustracija je vjerojatno većinu uvela ne samo u svijet knjige, već i samog čitanja i učenja. Čak i u današnjem digitaliziranom svijetu komunikacija, 18 milijuna ljudi svoj radni dan započinje – upravo zureći u ilustracije.
S druge strane, njezin nastanak ima veze sa nepismenošću i samim đavlom… Ovo predstavljanje ujedno će nam pokazati domaće i svjetske primjere. Ako vas je ilustracija oduvijek zanimala, ovo je prava prilika da je pobliže upoznate.
Milivoj Ćeran – „Mač,magija & dolari“ (28.12. / 19h)
Majstor fantasy ilustracije svoje je radove izlagao na svjetskim konvencijama – Gen Con Indianapolis (SAD), San Diego Comic Con (SAD), Illuxcon (SAD), Edmonton Expo i Saskatoon Expo (Kanada) te na domaćim konvencijama IFCC, SFerakon itd.
Govorit će o fantastičnoj ilustraciji ovdje i na amerčkom tržištu, o tome kako se malo po malo probijao i usmjeravao te na kraju došao do onoga što je oduvijek želio raditi – fantasy, tj. fantastična ilustracija. Govorit će o rokovima, ugovorima, o teškoj šljaki. O radu s art direktorima kod nas i u Americi i o velikim razlikama. O tome kako se čak i danas može raditi tradicionalnim tehnikama, pogotovo u fantasyju koji je krcat digitalom. Postoji također i tržište originala, i kolekcionari koji puno pomažu u tome da se ilustratori mogu nastaviti baviti onim u čemu su najbolji.
Izdavači i poznatiji projekti na kojima je radio su:
Wizards of the Coast, (SAD) – ilustracije za “Dragon” i “Dungeon” magazine, D&D fortune cards, rpg knjige , „D&D Next“ 5 edition, Magic the Gathering; World of Warcraft trading card game ilustracije (Upper Deck Entertainment i Cryptozoic Entertainment, SAD); Blizzard, (SAD) – Hearthstone; Paizo Publishing, LLC, (SAD) ilustracije za Pathfinder knjige; Applibot (Japan) – Legend of the Cryptids, i Galaxy Saga; Green Roning Publishing (SAD); FASA Games – Earthdawn (SAD); Privateer Press (SAD); Sony Online Entertainment (SAD) – Legends of Norrath; Hex Entertainment, (SAD) – HEX tcg; Fantasy Flight Games, SAD